Živé knihy

Dňa 25.9.2019 sa žiaci 2., 3. a 4. ročníka gymnázia zúčastnili  akcie, ktorá nesie názov Živé knihy. Naša škola privítala 9 mladých ľudí z rôznych kútov sveta, ktorí momentálne pôsobia ako dobrovoľníci na Slovensku. Mnohí z nich učia angličtinu alebo ich materinský jazyk a pomáhajú na podujatiach v ich okolí. 

Cieľom tejto akcie bolo informovať našich študentov o možnosti vycestovať do zahraničia ako dobrovoľník už po skončení štúdia strednej alebo vysokej školy. Vďaka výbornej organizácií na čele s organizátorkou Petrou Sňahničanovou, ktorá mala pod palcom celú akciu, ale aj pani učiteľke Katke Jakubcovej a dobrovoľníkom zo štvrtého ročníka sa študenti dozvedeli veľa užitočných informácií.

,,Bolo to veľmi informatívne a motivovalo ma to v budúcnosti niečo také skúsiť,” vyjadrila sa jedna návštevníčka po skončení akcie. Viacerých zo študentov toto stretnutie oslovilo a tak im možno aj otvorilo nové dvere do sveta.

Mnohí študenti ocenili či už priateľský prístup dobrovoľníkov, ktorých príbehy si mohli vypočuť, ale aj rady, ktoré im dali. Všetci účastníci rozprávali pútavo, zaujímavo a výklad ozvláštnili tým, že do neho zapojili aj študentov.

Jedna z účastníčok, Tanya, sa podelila o miesta v jej rodnom Rusku, ktoré by sme pri návšteve určite nemali vynechať, ale aj o jej obľúbené ruské jedlá, či nápoje.

David z Anglicka rozrozprával o Brexite, o rozdiele medzi Slovákmi a Britmi, ale aj o výhodách vycestovania do zahraničia v úlohe dobrovoľníka. ,,Dobre sa počúval, bol zábavný, vždy mal čo povedať a mal nádherný prízvuk, ”  bola jedna z mnohých reakcií študentov.

Okrem užitočných informácií o dobrovoľníčení v zahraničí účastníci, živé knihy, ako boli aj pomenovaní, veľa rozprávali o krajine, z ktorej prišli. To pomohlo mnohým študentom zistiť nové veci o iných kultúrach. Hry na predstavenie pomohli zbúrať stenu hanblivosti a to študentov naštartovalo, aby sa pýtali otázky či už o možnostiach vycestovania do zahraničia alebo o krajine, z ktorej živé knihy pochádzajú. Arpine z Arménska hneď na úvod zaujala žiakov napríklad faktom, že pozná rodinu Kardashianových alebo futbalistu Heinricha Mchitarjanu, pretože pochádzajú z Arménska.

,,Sme radi, že nám škola dáva takéto príležitosti a možnosti do života,”vyjadrili sa študenti po skončenístretnutia a prejavili aj svoju nádej, že takéto stretnutia bude naša škola pripravovať častejšie.

T. Čamborová, K. Krystýnková

 

1 komentár k “Živé knihy”

Vložiť komentár