Spomienka pri treťom výročí vraždy Jána Kuciaka

Pred takmer tromi rokmi sme sa postavili po bezprecedentnej tragédii prvýkrát na námestia našich slovenských ba niektorí aj svetových miest, aby sme vyjadrili rozhorčenie a smútok nad ohavným činom. Spojila nás obrovská beznádej naprieč celou spoločnosťou, kedy sme mali pocit, že naša krajina narazila na dno. Dlhé týždne sme spoločne mrzli a mokli na námestiach motivovaní niekoľkými cieľmi.

Dnes, tri roky po vražde, máme týchto cieľov výrazne menej. Vykonávatelia vraždy svoj trest už poznajú, objednávatelia zatiaľ nie, no ani sa z toho ešte právoplatne nevyvinili, väčšina politikov a funkcionárov z obdobia vraždy je dnes už na smetisku politických dejín našej krajiny, a reforma demokratických procesov veríme, že práve nastáva.

Ostali nám už len dva motívy nášho odhodlania tieto spomienkové aktivity organizovať. Jedným z nich je boj za slušné Slovensko a za slušnú spoločnosť, ktorá v našej krajine stále výrazne absentuje. Ak sa budeme svedomito snažiť a každý jeden z nás pôjde v dobrom príkladom, nakoniec sa nám aj toto podarí zvládnuť. Poslednou a najdôležitejšou motiváciou, ktorá však nezmizne nikdy, je pripomienka smrti dvoch nevinných mladých ľudí.

Za organizátorov: Ján Drahoš, absolvent Evanjelického gymnázia a Tomáš Gulán, učiteľ

Celý videozáznam spomienky Martinčanov