Timea Matea Vrabcová

Naša študentka Timea Matea Vrabcová ukončila štúdium na americkej strednej škole. Preto sme jej položili pár otázok, ktoré by mohli zaujímať tých z vás, ktorí by tiež chceli skúsiť takéto dobrodružstvo.

Timka, kde presne si v USA študovala?
Posledné dva roky strednej školy som dokončila na Oak Grove Lutheran High School vo Fargu, Severnej Dakote (USA). Atmosféra bola veľmi podobná ako na EGMT vďaka veľkosti školy a kresťanskej viere.

Ako sa ti podarilo dostať sa na školu?
Skontaktovala som sa s mojimi kamarátkami z EGMT, ktoré študovali na tejto strednej škole pár rokov dozadu a následne som kontaktovala medzinárodnú koordinátorku školy, ktorá mi pomohla s celým postupom cez vybavovanie víz, zdravotné doklady, a nájdenie hosťovskej rodiny.

Prezraď nám niečo o tvojej hosťovskej rodine…
Moja hosťovská mamina je evanjelická farárka a môj hosťovský ocino je profesor na vysokej škole a majú 9-ročného syna, ktorý zbožňuje slovenské lízatká. Ako rodina sú veľmi zapojení vo Fargo-Moorhead komunite. Majú veľké srdcia a od začiatku som sa cítila ako súčasť ich rodiny.

Čo je potrebné spraviť, aby slovenský študent získal víza na štúdium v USA?
Proces na víza je vypísaný na stránkach ambasády, ale uistite sa, že si všetko poriadne prečítate aspoň trikrát, nech nemusíte ísť na ambasádu do BA trikrát ako ja. Hah.

Ako je to so zdravotným poistením?
Všeobecná zdravotná starostlivosť na Slovensku sa vždy oplatí aj pri cestovaní do zahraničia, máme lepšie balíčky a väčšie pokrytie.

Aký najväčší šok si prežila pri presťahovaní do inej krajiny?
Chvíľu mi trvalo si zvyknúť na odlišný študentský život v USA s porovnaním s naším slovenským. Po škole študenti majú aktivity, kde trávia celý večer a potom prichádzajú vyčerpaní domov ešte robiť úlohy. Ďalšie milé prekvapenie bola dobrovoľnícka práca. Ľudia pomáhajú v školách a kostoloch, aby sa im ako komunite lepšie žilo. Jeden z ďalších šokov bola absencia verejnej dopravy.

Aké máš plány na toto leto?
Cez leto budem chcieť stihnúť pár túr a užiť si našu krásnu slovenskú prírodu. Návštevy s rodinou a kamarátmi, keďže som na Slovensku po dvoch rokoch. A pomôcť na Letnej biblickej škole a byť s EGMT a ESSMT ľuďmi.

Všimla si si nejaké rozdiely medzi vyučovacími metódami v USA a u nás?
Musela som si zvyknúť na 90-minútové hodiny, ktoré mal moja škola. Máme 4-minútové prestávky a žiadne desiatové prestávky. Nemáme žiadne ústne skúšania, ale veľké množstvo esejí. Ako študenti si môžeme navoliť predmety, ktoré nás zaujímajú, ale máme aj predmety, ktoré sú školstvom dané, aby sme mohli zmaturovať.

Koľko si sa musela venovať školským povinnostiam?
Kvôli školským aktivitám som si do rozvrhu navolila Study Hall (voľná hodina na študovanie), aby som si stihla robiť úlohy. Na hodinách nám dávali určitú dobu na písanie esejí a robenie projektov, keďže všetci študenti majú športy a iné aktivity.

Ako to bolo v USA cez Covid-krízu?
V marci 2020 moja škola prešla na dištančné učenie, ale školský rok 2020/2021 bol prezenčný, okrem stredy, ktorú sme mali online. Nosenie rúšok a zatváranie obchodov vôbec nebolo v takom extréme ako u nás na Slovensku.

SAT/ACT, vysvetli čo to je?
Sú to testovania, ktoré preukazujú všeobecné vedomosti študentov. Štvorhodinové testy sa skladajú z matematiky, angličtiny, fyziky… niektorí študenti sa na tieto testovania pripravujú už rok vopred a ak dosiahnu vysoké skóre, môžu si zaistiť výborné štipendiá alebo aj preplatenú vysokú školu.

Čím si musela prejsť pri prijímačkách na americkú vysokú školu?
Čo sa týka prijímačiek na vysoké školy v USA, ten princíp je úplne iný ako v Európe. Nemala som prijímačky a ani maturitu v poslednom ročníku strednej školy. Pri prihlasovaní sa na vysokú školu je potrebné vypísať niekoľko stranovú prihlášku, ktorá sa skladala z pár esejí, vysvedčení, informácií o aktivitách na strednej škole, vo voľnom čase a vypisovania štipendií.

Aké sú tvoje skúsenosti s financovaním SŠ/VŠ štúdia?
Financovať prvý rok v zahraničí je vždy najnáročnejšie, lebo idete do neznáma a ľudia vás nepoznajú. Štipendiá mi umožnili moje štúdium v zahraničí za posledné dva roky a čo sa týka VŠ ku štipendiám som si musela nájsť aj pár sponzorov, aby som mohla pokračovať so svojím štúdiom v USA.

Ako vyzeral tvoj americký free-time?
Počas školského týždňa som po škole chodila na volejbalové tréningy a zápasy alebo som chodila cvičiť do fitka. A cez víkendy som sa išla prejsť do miestneho parku, trávila čas s kamarátmi a mojou hosťovskou rodinou. V nedeľu sme chodili do kostola, kde som mnohokrát pomáhala, keďže moja hosťovská mamina je farárka.

Môžeme ťa niekde nájsť na sociálnych sieťach?
Bez zaváhania sa mi môžu študenti ozvať, ak majú nejaké otázky na fb a ig: Timea Matea Vrabcová.

Na záver, čo z teba bude, keď budeš veľká?
Od malička som bola vedená k športom a viem, ako veľmi športovci trpia bolesťami, zraneniami a sebakritikou, a preto by som sa chcela venovať fyzioterapii a aj psychológii, lebo fyzické a psychické zdravie idú ruka v ruke.

Za rozhovor ďakuje Tomáš Gulán