Poďakovanie
za pomoc a podporu počas 22 rokov služby
Chcem sa poďakovať v prvom rade Pánu Bohu za jeho starostlivosť, jeho miestami až zázračné a prekvapujúce vedenie. Za všetkých ľudí, ktorých mi v priebehu 22 rokov riaditeľovania dal a s ktorými som mohol prejsť kus cesty a cez ktorých sa prejavovala jeho ohromná moc a pomoc. Boh je Ten, ktorý umožnil, aby z ničoho, iba zo zámeru a myšlienky mohla vzniknúť škola, ktorej ľudia tvoria jedno spoločenstvo. Jemu patrí za to chvála a vďaka.
Chcem sa poďakovať všetkým kolegom a kolegyniam, ktorí so mnou spolupracovali a budovali našu spoločnú Evanjelickú spojenú školu v Martine. Vďaka patrí všetkým učiteľom, vychovávateľom, asistentom, školským špeciálnym pedagogičkám, psychologičkám, školský farárkam, kolegom a kolegyniam zástupkyniam, kolegyniam z administratívy, školníkom a tiež kolegyniam upratovačkám. Vy všetci ste tvorili a tvoríte túto školu.
Chcel by som sa poďakovať aj aktívnym rodičom zo ZRPŠ, ľuďom z Nadácie kresťanského vzdelávania a Biblickej školy, priateľom a podporovateľom z USA, ako aj domácemu cirkevnému zboru v Martine.
Nadácii kresťanského vzdelávania chcem poďakovať za to, že sa stará o partnerstvá s priateľmi, ktorí podporujú školu finančne. Sú to domáci aj zahraniční partneri. Vďaka patrí nadácii za všetky finančné príspevky na chod školy a na rekonštrukciu priestorov. Partnerstvo s americkými luteránskymi zbormi existuje od samého počiatku – dnes je tých zborov v USA viac ako osemnásť, od Minnesoty, Severnej Dakoty, Illinois po Floridu a Kaliforniu. Bez nich by existencia školy nebola možná, lebo práve oni najviac prispeli na to, že škola má budovy a priestory. Patrí im veľká vďaka za ich vernosť, podporu a nadácii za starostlivosť a rozvoj týchto partnerstiev. Vďaka patrí Bohdanovi Hroboňovi aj Adriánovi Kacianovi, ktorí stáli pri škole od jej začiatkov.
Evanjelický cirkevný zbor v Martine od začiatku podporuje školu a jej fungovanie. Vďaka za poskytnutie Zborového domu, bez neho by škola nemala kde vzniknúť. Vďaka za každoročnú finančnú podporu školy z milodarov. Tento prístup je v našej cirkvi veľmi jedinečný. Vďaka za spoluprácu pri vyučovaní náboženstva, vyučovaní konfirmandov a participáciu na bohoslužbách.
ZRPŠ pri našej škole a jej vedenie sa pravidelne angažuje v škole najmä prostredníctvom Dňa detí, dnes Deň rodiny. Prispieva na chod školy a podporuje aktivity žiackych parlamentov a žiakov. Vďaka za to.
Chcem sa poďakovať aj nášmu zriaďovateľov VD ECAV v Prešove, ktorý sa stará o školu. Aj v biskupovi Petrovi Mihočovi, aj v školskom tajomníkovi Mirovi Čurlíkovi som našiel pomoc, podporu a tiež požehnanie.
Dovoľte mi však byť aj trochu viac osobný a menovite poďakovať niektorým ľuďom, s ktorými ma najviac spája intenzívna spolupráca a spoločné zážitky.
V prvom rade sa chcem poďakovať mojej manželke Milade. Ona so mnou prežívala všetky náročné chvíle, výzvy, ale aj malé či veľké víťazstvá. Podporovala ma v šialenom nápade založiť školu, bola mi a stále je oporou a vytvára domáce zázemie, ktoré mi umožňovalo sústrediť sa na prácu v škole. Bez vzácnej jednoty, ktorú prežívame, by to nebolo možné.
Moje poďakovanie patrí zástupcom a zástupkyniam. Na nich som sa mohol vždy spoľahnúť, oni veci dotiahli do posledného detailu.
Chcem sa poďakovať Zuzke Račekovej, ktorá spolu s Gabikou Dobrovolnou sú v tejto našej škole len o máličko kratšie, ako som ja. Vy ste od začiatku vtlačili tejto škole charakter spolupráce, individuálneho rozvoja žiakov a pedagogických inovácií. Stáli ste pri všetkých dôležitých udalostiach školy. Menovite chcem poďakovať:
Gabriela Dobrovolná — Gabika, ďakujem Ti za tvoj nevyčerpateľný humor, nadhľad a láskavosť, za ten talent získať si každého okolo seba a za to, koľkokrát si ma podržala a bola mi vzorom v obetavej službe.
Zuzana Račeková — Zuzka, ďakujem Ti za náš dôverný a otvorený vzťah, za to, že si bola mojím lepším, diplomatickejším hlasom a oporou školy, ktorá veci vždy dotiahla obetavo a s láskou do konca.
Anna Palková — Anička, ďakujem Ti, že si skutočným lepidlom dobrých vzťahov na prvom stupni, oporou pre rodičov aj kolegov a že svojím úsudkom a oddanosťou robíš túto školu dobrou.
Pavol Bartoš — Paľo, ďakujem Ti za odvahu prijať funkciu zástupcu, ktorej si sa chopil na jednotku, a tež za nadhľad i humor, s ktorými si nám pomáhal prekonávať aj tie najťažšie veci.
Zuzana Gombárska — Zuzka, ďakujem Ti za to, ako miluješ svoju prácu a ľudí v nej, za otvorenú komunikáciu a rešpektujúci vzťah a za to, že rastieš tým, že dôveruješ a poveruješ druhých.
Peter Petrovič — Peter, ďakujem Ti, že si sa rozhodol prísť k nám, že posúvaš škôlku dopredu cez zámer viac vyučovať vonku cez zážitkové učenie a že Ti úprimne záleží na raste kolegýň aj detí.
Zuzana Herbrychová — Zuzka, ďakujem Ti, že si s autentickým záujmom prevzala naše RCPU a mentoring, získala preň dôveru škôl v Turci a stala sa mi skvelým partnerom v dialógu o dobrej škole.
Petra Piršelová — Peťa, ďakujem Ti, že vždy nájdeš nielen problém, ale aj jeho riešenie, že robíš veci okolo seba lepšími a že Ti ide vždy o vec, a nie o seba.
Jana Bosáková – Janka, ďakujem Ti za tvoju nezastupiteľnú a dlhoročnú službu školskej duchovnej správkyne, ktorou poctivo vytváraš priestor na stretnutie s Bohom – cez ranné stíšenia, školské bohoslužby či vedenie PK náboženstva a mnoho iných vecí.
Jana Kucbelová – Janka, vďaka Ti za odvahu zobrať na seba celú jedáleň a jej prevádzku. Poskytuješ výbornú stravu a výborné služby. Vždy som našiel u Teba ústretovosť a ochotu.
Ďalej blízkym spolupracovníkom a priateľom:
Bohdan Hroboň – Boďo, vďaka Ti za všetky rady a usmernenia. Vďaka Ti za všetky dobré veci, ktoré som sa mohol od teba naučiť, ako aj za neúnavnú snahu zabezpečiť financovanie rekonštrukcií. Spoločné snívanie o škole je pre mňa nezabudnuteľné.
Adrián Kacian – Aďo, vďaka, že si bol hlavne pri vzniku školy. Bez Tvojej viery by škola nevznikla. Vďaka za Tvoj nadhľad a chladnú hlavu v zložitých problémoch.
Ľuďom, ktorí budovali a pomáhali škole v tých najturbulentnejších časoch:
Simona Lilgeová — Simonka, ďakujem Ti za tvoju obetavú a nenápadnú službu v zákulisí, ktorá postavila administratívu školu na pevné základy.
Martin Uhrín — Maťo, ďakujem Ti za Tvoju tvorivosť pri budovaní robotického centra a za nasadenie, vďaka ktorému sa podarila nielen prvá etapa rekonštrukcie novej budovy, ale aj ostatných budov predtým.
Matej Borcovan – Maťo, vďaka, že sa staráš a dávaš do poriadku celú digitálnu infraštruktúru a že si v tejto oblasti oporou nielen mne, ale aj ostatným kolegom.
Katarína Froľová — Katka, ďakujem Ti, že si ako úplne prvá učiteľka pomohla vtlačiť tejto škole jej nezameniteľný charakter a že bola radosť stáť pri jej začiatkoch práve s Tebou.
Ľuboš Froľo – Ľuboš, vďaka Ti za dlhoročné vedenie anglického PK, CLIL projektu, triednictva a hlavne za Tvoj tvorivý prístup hodín náboženstva.
Martin Pilát — Maťo, ďakujem Ti, že si vytvárač priestoru, v ktorom deti aj ľudia okolo Teba rastú za to, že si skvelý učiteľ a veľký dar pre školu i pre mňa osobne.
Alenka Ondrušeková – Alenka, chcem Ti poďakovať za to, ako neúnavne, dlhodobo pracuješ na zlepšovaní svoje učiteľskej práce a ako sa snažíš urobiť maximum pre deti, ktoré sú Ti každý rok zverené.
Zuzana Valková – Zuzka, Ty si bola prvá učiteľka v materskej škole, poctivo si sa starala a staráš o jej kresťanský charakter a vyučovanie náboženstva. Vďaka Ti, že deti sa pri Tebe sa cítia šťastné.
Martina Mečková – Maťa, Ty si tiež rozbiehala škôlku spolu so Zuzkou. Cez Tvoj takt, jemnosť a priateľskosť môžu zažívať deti bezpečia a prijatie. Vďaka za to.
Ďalej sa chcem poďakovať:
Zuzana Ruttkayová – Zuzka, vďaka Ti za to, že si bola nielen prvou učiteľkou slovenského jazyka od roku 2009, ale aj vernou zástupkyňou na 2. stupni dlhé roky. Vďaka za Tvoj pokoj a doťahovanie vecí do konca.
Dana Bednárová – Danka, ďakujem Ti, že si ako zástupkyňa mala odvahu rozbehnúť a odborne zastrešiť celý program gymnázia. Vďaka za Tvoju vytrvalosť a obetavosť.
Helena Záborská – Helka, vďaka za dlhodobé vedenie materskej školy. S Tebou prišla rozvaha, pokoj, ale priateľskosť a vrúcnosť. Vďaka Tebe je škôlka tam, kde je.
Wanda Krčíková – Wandi, vďaka Tebe, keď ľudia prídu do hlavnej budovy školy, cítia sa tam dobre, lebo si to umne a krásne architektonicky naplánovala. Vďaka za neskutočnú vytrvalosť a húževnatosť, s ktorou si s nami zápasila, aby sa rekonštrukcia novej budovy mohla uskutočniť načas.
Martin Štubňa — Maťo, ďakujem Ti, že robíš zo žiakov priateľov fyziky, že v Tebe žije vzácna kombinácia odbornosti a pokory. Vďaka za to, čo všetko robíš pre žiakov.
Nielen týmto, ale aj všetkým ostatným zamestnancom školy, sa chcem poďakovať za spoluprácu, podporu a konštruktívne spoločné hľadanie ciest a riešení, ktoré by boli dobré pre školu. Vďaka za vaše priateľstvo, partnerstvo a spoluprácu pre dobro žiakov a detí, ktoré nám boli zverené v tejto škole.
Jozef Sopoliga, riaditeľ, jún 2026