V dňoch od 3.11. do 9.11.2024 som sa vďaka podpore programu Erasmus+ zúčastnila pozorovania hodín (job-shadowing) v španielsko-katalánskej škole – Alexandre de Riquer Calaf. Táto väčšia dedina má približne 3500 obyvateľov a je súčasťou autonómnej oblasti Španielska, Katalánska (Cataluña) s hlavným mestom Barcelonou. Nachádza sa na severovýchode krajiny. Treba povedať, že cca 40% obyvateľov tvoria imigranti prevažne z Afriky a moslimských krajín. Toto spôsobuje množstvo neľahkých situácii našim katalánskym kolegom.
Táto stredná škola je špecifická v tom, že v sebe zahŕňa vzdelávanie v dvoch oficiálnych úradných jazykoch – španielčine (castellano) a v katalánčine (catalán). V praxi to znamená, že sa žiaci tejto školy učia dva úradné jazyky, teda sú bilingválni. Učebnice, úradné dokumenty, označenia tried, oficiálna webová stránka školy sú v katalánčine. Zaujalo ma, že v škole je úplny zákaz nosenia mobilov a napríklad aj pol hodina čítania knihy podľa vlastného výberu, číta celá škola naraz, aj učitelia.
Hlavným cieľom môjho pobytu na tejto škole bolo pozorovanie hodín španielskeho, katalánskeho, anglického jazyka a rozhovory s vyučujúcimi a vedúcimi zamestnancami školy, prípadne nadviazanie budúcej spolupráce. Kolegovia z tejto katalánskej školy majú neľahkú úlohu – vyučovať v triedach so žiakmi rôznych národností, kultúr, vierovyznania a jazykového vybavenia je veľmi náročné. Najväčšie problémy to spôsobuje napríklad na úrovni jazykových zručností cudzích jazykov žiakov, kde sú priepastné rozdiely vo vedomostiach.
Okrem autentických hodín sme si spolu s kolegami z Nórska, Chorvátska, Poľska mali možnosť vypočuť napríklad prednášku o používaní umelej inteligencie na hodinách. Porovnávali sme si skúsenosti a vymieňali veľmi zaujímavé postrehy z praxe. Ďalej sme navštívili stredisko na zotavovanie morských živočíchov, konkrétne morských korytnačiek CRAM v Barcelone v rámci hlavnej témy projektu „We are changing!“
Súčasťou vzdelávacieho pobytu bola aj účasť na rôznych kultúrnych, poznávacích a gastronomických akciách. Najsilnejším zážitkom bolo pre mňa vidieť tréning k jednej z najdôležitejších osláv v Katalánsku a to stavanie „Castillos“ alebo „Torre humana“, čo v preklade znamená ľudská veža/hrad. Symbol ľudskosti, medzigeneračnej a genderovej rovnosti. Symbol spolupráce, rovnocennosti, dôležitosť koncentrácie, správneho vedenia a spolupatričnosti.
Ďakujem Spojenej evanjelickej škole Martin a programu Erasmus+ za možnosť zúčastniť sa job-shadowingu v Španielsku.
Mgr.Veronika Hodermarská